Od roku 1977 a druhej generácie modelu Audi 100 označuje dodatok Avant kombi značky Audi so športovým a súčasne elegantným dizajnom, vysokou funkčnosťou a vynikajúcou jazdnou dynamikou. Štyridsaťosem rokov po prvom Audi 100 Avant otvára A6 Avant novú éru v Audi.
Nové Audi A6 Avant (C9) je deviatou generáciou modelu vyššej strednej triedy, pod vlastným menom A6 je to šiesta generácia. Automobilka Audi našťastie upustila od svojho pôvodného zámeru a len mesiac pred svetovou premiérou oznámila, že pre nové modely ponechá tradičné názvoslovie. Z pôvodne plánovaného označenia Audi A7 Avant tak zišlo a to je len dobre.
Nepochybne ide o reakciu na nejasnosti spôsobené novou generáciou Audi A4, ktorá sa predstavila pod menom A5. V prípade karosárskej verzie A5 sedan by zmena označenia bola pochopiteľná, nakoniec v tomto prípade ide v skutočnosti o karosársku verziu liftback, ktorá tým priamo nadväzuje na predchádzajúcu generáciu modelu A5 Sportback; chýbajú len bezrámové okná.
V prípade modelu A5 Avant vychádzajúceho z pôvodnej logiky označovania nových modelov so spaľovacími motormi nepárnymi číslami je škoda, že Audi upustilo od tradičného označenia. Ani ďalšia zmena v označovaní modelov však názov A4, aspoň zatiaľ, nevracia do hry.
Prvý pohľad na nové Audi A6 Avant odhaľuje veľa podobností s modelom A5 Avant, čo je pochopiteľné, obidva sú postavené na rovnakej platforme PPC (Premium Platform Combustion). Nie je teda prekvapením, že obidva modely zdieľajú pohonné jednotky v podobe dvojlitrových motorov, ale aj vrcholný vidlicový šesťvalec 3,0 TFSI s výkonom 270 kW (367 koní), ktorý je pre modelový rad A5 vyhradený pre športový model S5 sedan a Avant.
/A250131_medium.jpg)
Motorizácie, quattro len s naftou alebo šesťvalcom
Základnou pohonnou jednotkou dostupnou zatiaľ výlučne s pohonom prednej nápravy je štvorvalcový motor 2,0 TFSI (1.984 cm³) s výkonom 150 kW (204 koní) dosahovaným v rozsahu od 4.300 do 6.000 otáčok za minútu, maximum krútiaceho momentu 340 Nm je dostupné od 2.000 do 4.000 ot/min. Zrýchlenie z nuly na 100 km/h trvá 8,3 sekundy, maximálna rýchlosť je 240 km/h.
Naftový štvorvalcový motor 2,0 TDI (1.984 cm³) disponuje technológiou MHEV plus, ktorá k výkonu spaľovacieho motora 150 kW / 204 koní (od 3.800 do 4.200 ot/min.) a 400 Nm (od 1.750 do 3.250 ot./min.) pridáva elektrických 18 kW (24 koní) a 230 Nm. Naftová motorizácia je dostupná tak s pohonom prednej nápravy (z 0 na 100 km/h za 7,9 sekundy, maximálna rýchlosť 241 km/h), ako aj s pohonom všetkých kolies quattro (z 0 na 100 km/h za 7,0 sekundy, maximálna rýchlosť 238 km/h).
Vrcholom ponuky pohonných jednotiek je nateraz benzínový vidlicový šesťvalec TFSI s objemom 2.995 cm³, ktorý je s výkonom 270 kW / 367 koní (od 5.550 do 6.300 ot/min.) a maximálnou hodnotou krútiaceho momentu 550 Nm (od 1.700 do 4.000 ot/min.) k dispozícii len s pohonom quattro. Zrýchlenie z nuly na 100 km/h trvá len 4,7 sekundy, maximálna rýchlosť je elektronicky limitovaných 250 km/h. Benzínový šesťvalec rovnako disponuje technológiou MHEV plus s rovnakými výkonmi ako v prípade naftového dvojlitra.
Postupom času pribudnú ďalšie motorizácie, vrátane plug-in hybridných pohonov a modelu S6, ktorý bude pravdepodobne disponovať šesťvalcovým motorom. Či to prípadne bude naftový šesťvalec ako tomu bolo v predchádzajúcej generácii alebo výkonnejšia verzia benzínového šesťvalca 3,0 TFSI zatiaľ nie je oficiálne komunikované. Nakoľko však konkurencia (Mercedes-Benz Trieda E a BMW radu 5) naftové šesťvalce ponúkajú, zdá sa nám logické, že aj Audi takýto motor ponúkne; eventuálne v rámci motorov A6 a pre S6 si nechá výkonnejšiu verziu už známeho benzínového šesťvalca.
Prenos výkonu na kolesá prednej nápravy alebo na všetky štyri kolesá zabezpečuje vo všetkých prípadoch sedemstupňová dvojspojková prevodovka S tronic.
Pohon všetkých kolies len ako quattro ultra
Pre motorizácie 2,0 TDI a 3,0 TFSI je k dispozícii systém pohonu všetkých kolies quattro ultra. Tento systém adaptívne rozdeľuje krútiaci moment motora na nápravy prostredníctvom elektronicky regulovanej lamelovej spojky. Systém quattro ultra pre zníženie spotreby paliva v režime čiastočného zaťaženia automaticky odpája pohon zadnej nápravy. Pri dynamickej jazde v zákrutách, intenzívnej akcelerácii alebo pri nižšej priľnavosti povrchu cesty sa lamelová spojka systému quattro ultra zopína a flexibilne prenáša krútiaci moment na obidve nápravy. Pri intenzívnej akcelerácii zo zákruty sa väčší pomer krútiaceho momentu prenáša na kolesá zadnej nápravy, až do 70 percent na zadnú nápravu. V jazdnom režime dynamic sa na zadnú nápravu prenáša väčší podiel krútiaceho momentu, čo vodič subjektívne pociťuje ako preferenciu pohonu zadných kolies.
Pohonné ústrojenstvo motora V6 3.0 TFSI môže byť na želanie doplnené športovým diferenciálom zadnej nápravy, ktorý variabilne rozdeľuje krútiaci moment na kolesá zadnej nápravy. Na rozdiel od konvenčného samosvorného diferenciálu môže športový diferenciál vonkajšie koleso v zákrute ďalej zrýchľovať a tým naň preniesť väčší krútiaci moment. Športový diferenciál tým potláča tendenciu vozidla k nedotáčavosti a zvyšuje jeho agilitu.
Tri podvozky
Zásadným rozdielom oproti modelu A5 Avant je ku dňu uvedenia modelu A6 Avant technológia podvozka, popri štandardnom podvozku s oceľovými vinutými pružinami, ktorý je oproti predchádzajúcej generácii A6 vyladený ešte komfortnejšie a športovom podvozku s tuhším naladením a svetlou výškou zníženou o 20 milimetrov (sériovo pri verzii S line) je k dispozícii aj vzduchové odpruženie (adaptive air suspension) s elektronickou reguláciou tlmenia a tiež natáčanie kolies zadnej nápravy. Pri rýchlostiach približne do 60 km/h sa zadné kolesá natáčajú do 5 stupňov oproti smeru natočenia predných kolies. Tým sa v mestskej premávke zmenšuje priemer otáčania relatívne dlhého vozidla až o jeden meter na 11,3 metra. Pri stredných a vysokých rýchlostiach sa zadné kolesá natáčajú do rovnakého smeru ako kolesá prednej nápravy.
Oproti štandardnému podvozku má vzduchový podvozok v normálnej úrovni (jazdné režimy balanced, comfort a efficiency) o 20 milimetrov menšiu svetlú výšku, rovnakú ako vozidlo so športovým podvozkom. V režime dynamic sa pre umocnenie športových jazdných vlastností svetlá výška zmenší o ďalších 10 milimetrov. Pre zníženie odporu vzduchu sa aj pri jazdných režimoch balanced a efficiency pri vysokých rýchlostiach nad 120 km/h karoséria automaticky spustí na najnižšiu úroveň. Okrem toho pneumatické pruženie A6 Avant umožňuje aj zväčšiť svetlú výšku (lift) o 20 milimetrov oproti normálnej úrovni pri rýchlostiach do 85 km/h.
Dizajn a rozmery
Príslušnosť Audi A6 k vyššej strednej triede sa prejavuje nielen vo vonkajších rozmeroch, lepšej výbave (napr. servodovieranie dverí), ale aj v masívnejšej prednej maske, ktorá siaha až k spodnej časti nárazníka. Výrazne sa nové modely Avant odlišujú v dizajne zadnej časti, zatiaľ čo A5 ide novou cestou, nová A6 prináša evolúciu dizajnu svojho priameho predchodcu. Jedinou pochybnosťou zostáva, ako budú vyzerať plastové dizajnové prvky na bokoch karosérie pod zadnými svetlami. V prezentovanej farbe Madeira Brown metallic úspešne zanikajú, ale uvidíme, ako to bude so svetlejšími farbami.
Pre Audi A6 Avant je na výber celkovo 11 farieb karosérie. Základnou je biely odtieň Arkona White. Príplatkové metalizované farby majú označenie biela gletscher, čierna mythos, sivá chronos, červená grenadine, strieborná florett, modrá firmament a hnedá madeira. Ponuku farieb dopĺňa úplne nová farba Midnight Green, ako aj exkluzívne pre vozidlá s vyhotovením exteriéru S line vyhradené farby Ascari modrá metalíza a Daytona šedá perleťová.
Na fotografiách vidíte špeciálny limitovaný uvádzací model „edition one“ so športovým dizajnom, ktorý sa bude predávať približne jeden rok, má farbu Madeira hnedá v kombinácii s dizajnovým kompletom Exterieurpaket schwarz a 21-palcovými kolesami. Základom sú pre nové modely A6 Avant osemnásťpalcové disky.
S dĺžkou 4.999 mm je Audi A6 Avant o 60 milimetrov dlhšie ako model predchádzajúcej generácie. Rázvor má hodnotu 2.927 milimetrov, čo je podľa verzie dokonca o pár mm menej ako mal predchodca. Na šírku A6 Avant meria približne 1,88 metra bez vonkajších spätných zrkadiel, opäť o pár milimetrov menej ako v prípade modelu C8.
Batožinový priestor nového modelu A6 Avant má podľa motorizácie základný objem do 503 litrov (MHEV 470 litrov), predchádzajúca generácia mala základný objem 565 litrov. Audi uvádza, že pri šírke 1.050 milimetrov sa do batožinového priestoru bez problémov vedľa seba zmestia dva veľké kufre. Operadlo zadného sedadla, štandardne delené v pomere 40:20:40, zvyšuje variabilitu pri preprave rozmernejších predmetov, napríklad lyžiarskej výstroje. Pri kompletne sklopených zadných operadlách sa využiteľný objem zväčší na 1.534 litrov (predchodca 1.680 litrov).
Zaujímavé je porovnanie s modelom Audi A6 Avant e-tron quattro, ktoré na dĺžku meria 4 928 milimetrov (- 71 mm), rázvor má 2.950 mm (+23 mm) a na šírku 1.923 mm (+43 mm). Batožinový priestor plne elektrického modelu Avant má základný objem 502 litrov, po sklopení operadiel zadných sedadiel je to 1.422 litrov (- 112 litrov).
Pre úplnosť ešte porovnanie rozmerov Audi A5 Avant a A6 Avant: dĺžka 4.829 mm (- 170 mm), rázvor 2.892 mm (- 35 mm), šírka 1.860 mm (- 20 mm), výška 1.460 mm, základný objem batožinového priestoru 476 litrov (- 27 litrov), po sklopení operadiel zadných sedadiel 1.424 litrov (- 110 litrov).
Interiér je na prvý pohľad totožný s modelom Audi A5 Avant, čo znamená až tri obrazovky. Digitálne pódium vytvára panoramatický displej Audi MMI a voliteľný displej spolujazdca MMI. Štíhly panoramatický displej Audi MMI má zakrivený tvar a využíva technológiu OLED. Skladá sa z digitálneho združeného prístroja Audi virtual cockpit s uhlopriečkou 30,2 cm (11,9 palca) a dotykového displeja MMI touch s uhlopriečkou 36,8 cm (14,5 palca). Na želanie Audi rozširuje digitálne pódium displejom MMI pre spolujazdca s uhlopriečkou 27,7 cm (10,9 palca).
Výroba, uvedenie na trh a ceny
Nové Audi A6 Avant sa bude vyrábať v závode Neckarsulm, kde schádzali z montážnych liniek už modely predchádzajúcich generácií. V závode Neckarsulm sa vyrába aj rad A5 novej generácie, ktorý je tiež skonštruovaný na báze Premium Platform Combustion (PPC).
Nové Audi A6 Avant sa bude dať objednávať od marca 2025. Prvé vozidlá budú dodané zákazníkom koncom mája 2025. Základný benzínový model A6 Avant 2.0 TFSI 150 kW (204 k) bude uvedený s cenou od 60.770 EUR s DPH (v Nemecku od 58.000,- EUR). Model A6 Avant 2.0 TDI s technológiou MHEV plus bude k dispozícii s cenou od 66.900,- EUR s DPH (v Nemecku od 61.700,- EUR).
Neskôr sa očakáva aj uvedenie modelu sedan, pravdepodobne rovnako v karosérii typu liftback, ako je tomu v prípade modelu Audi A5.
Autor: Miro Vilím, Zdroj: Audi