Nebudeme vás presviedčať, že najbližšia budúcnosť európskeho automobilizmu je výlučne elektrická. A nerobí to ani BMW. Zatiaľ má v ponuke všetky druhy pohonov a modelový rad X1 je skvelým príkladom správne zvolenej stratégie.
BMW predstavilo svoj prvý sériovo vyrábaný elektromobil už v roku 2013 a so skončením jeho výroby v minulom roku sa, žiaľ, stratila dokonalá pôvodná myšlienka. BMW i3 bol presne tým elektromobilom, ktorý dával zmysel aj v čase rozkvetu spaľovacích motorov. Kompaktné vozidlo s dĺžkou tesne pod 4 metre (3.999 mm) bolo ako stvorené do mesta a spočiatku ponúkalo dojazd v reálnom svete 130 až 160 kilometrov. Verzia REX (Range Extender) umožňovala dojazd natiahnuť ešte o ďalších 100 kilometrov vďaka malému dvojvalcovému spaľovaciemu motoru, ktorý slúžil ako generátor elektrickej energie.
Kompaktné rozmery, rozsiahle použitie kompozitných materiálov a batéria s kapacitou energie len 22 kWh mali zásluhu na vynikajúcej hmotnosti, ktorá dnes pôsobí ako z alternatívnej budúcnosti. Len 1.195 kilogramov (DIN), resp. 1.270 kg (EU) nastavuje zrkadlo dnešným obrovským elektrickým SUV s pohotovostnou hmotnosťou nebezpečne sa blížiacou hodnote tritisíc kilogramov (!).
Stále sa nemôžem zbaviť pocitu, že veľké a nezriedka extrémne výkonné elektromobily jednoducho nie sú tou najekologickejšou alternatívou. V čase pokračujúceho záujmu zákazníkov o vozidlá kategórie SUV sa malé a (relatívne) ľahké elektromobily nachádzajú len v ponuke dvoch japonských automobiliek (Honda e a Mazda MX-30), ale ich renesanciu očakávame už v najbližších rokoch (Volkswagen ID.2).
BMW iX1 xDrive30e s pohotovostnou hmotnosťou 2.085 kilogramov je nielen najľahším, ale aktuálne aj najmenším zástupcom elektromobilov z Mníchova, profituje však z nemalého nárastu rozmerov tretej generácie modelu X1.
Nové BMW iX1 je v porovnaní s predchádzajúcim modelom X1 dlhšie o 53 milimetrov, s celkovou dĺžkou 4.500 milimetrov, do šírky narástlo o 24 milimetrov na 1.845 milimetrov. Elektrický model má na výšku 1.616 milimetrov, verzie so spaľovacími motormi merajú 1.642 mm. Nový model iX1 má rázvor 2.692 milimetrov, čo je o 22 milimetrov viac ako u jeho generačného predchodcu. Rozchod kolies sa zväčšil o 31 milimetrov na 1.591 milimetrov na prednej náprave a 1.593 milimetrov na zadnej náprave. Batožinový priestor má základný objem 490 litrov, po sklopení operadiel zadných sedadiel získate 1.495 litrov, rovnaké hodnoty platia pre plug-in hybridné modely. Verzie s výlučne spaľovacími motormi a pohonom predných kolies (X1 sDrive18i a X1 sDrive18d) majú objem 540 litrov (+ 35 oproti predchodcovi), resp. 1.600 litrov (+ 50 litrov oproti predchodcovi), mild-hybridné verzie s pohonom všetkých kolies (X1 xDrive23i a X1 xDrive23d) majú základný objem batožinového priestoru 500 litrov, po sklopení operadiel zadných sedadiel je to 1.545 litrov.
Hranatý dizajn novej generácie BMW X1 prospel celkovému dojmu z vozidla, ktoré na rozdiel od niektorých konkurentov skutočne môžeme po vizuálnej stránke označiť ako SUV.
BMW iX1 disponuje na rozdiel od svojho väčšieho (a staršieho) súrodenca iX3 pohonom všetkých kolies a teda dvomi elektromotormi umiestnenými na jednotlivých nápravách. Každý z elektromotorov poskytuje maximálny výkon 140 kW (190 koní), resp. trvalý výkon 55 kW (75 koní) a maximálny krútiaci moment 247 Nm. Maximálny systémový výkon je 230 kW (313 koní) a hodnota krútiaceho momentu je 494 Nm. BMW iX1 xDrive30e je teda spolu s BMW X1 xDrive30e (240 kW / 326 koní) najvýkonnejším vozidlom celého modelového radu X1. Zrýchlenie z nuly na 100 km/h trvá modelu iX1 podľa údajov výrobcu len 5,6 sekundy, subjektívne však nevnímate taký záťah, ktorý by zodpovedal uvedenej číselnej hodnote. Maximálna rýchlosť je elektronicky limitovaných 180 km/h.
Elektrický pohon piatej generácie pracuje efektívne, počas nášho poldenného testu sme podľa palubného počítača dosiahli priemernú spotrebu 19,3 kWh / 100 km. Pri využiteľnej kapacite batérie 64,7 kWh to postačovalo na prejdenie vzdialenosti 300,7 km (s ukazovateľom dojazdu na hodnote 15,0 km). Viac ako dve tretiny trasy som však absolvoval po diaľnici pri využití maximálnej povolenej rýchlosti (plus/mínus...) a veľký odber energie si vyžiadal aj výlet do sedla Pezinskej Baby.
Ak by sme vychádzali zo správnosti údajov palubného počítača o priemernej spotrebe (19,3 kWh / 100 km), tak by ďalší dojazd po prejdení vzdialenosti 300 km mal predstavovať ešte aspoň 90 kilometrov podľa nasledujúceho výpočtu: využiteľná kapacita plne nabitej batérie 64,7 kWh + energia získaná na tristo kilometrovej trase rekuperáciou 11,3 kWh, mínus spotrebovaná energia 57,9 kWh (3x19,3 kWh).
Automobilka pre model BMW iX1 xDrive30e udáva dojazd podľa normy WLTP 417 až 440 kilometrov pri priemernej kombinovanej spotrebe 18,1 až 16,8 kWh, čo je zrejme dosiahnuteľné pri úspornejšom štýle jazdy. Nami dosiahnutý dojazd 300 kilometrov môžete pokojne považovať za úplné minimum pri akomkoľvek štýle jazdy.
Kombinovaná nabíjacia jednotka vo vozidle BMW iX1 xDrive30 umožňuje nabíjanie striedavým prúdom s výkonom až 11 kW, za príplatok až 22 kW (trojfázový striedavý prúd). To umožňuje vysokonapäťovú batériu úplne nabiť z prázdneho stavu za 6,5 hodiny (pri výkone 11 kW), resp. za 3 hodiny 45 minút (22 kW). Nabíjanie jednosmerným prúdom je možné až do výkonu 130 kW, čo pri optimálnych podmienkach umožňuje nabitie vysokonapäťovej batérie od 10 do 80 percent kapacity za 29 minút.
Podobne ako ostatné elektrické modely značky, ani nami testované BMW iX1 nemalo pod volantom pádla, ktoré by umožňovali nastavenie intenzity rekuperácie. Nastavenie rekuperácie je teda len automatické s možnosťou nastavenie intenzity v rámci systémového menu vozidla. Okrem štandardného režimu Drive (D) je voličom prevodovky dostupný už klasický režim Brake (B), ktorý pri povolení akcelerátora poskytuje rekuperačný výkon až 60 kW, pri použití klasického brzdového pedála je tento výkon až 120 kW bez ohľadu na zvolený režim. Pre efektívnejšie využitie energie však samozrejme odporúčame klasický režim D s nastavenou nízkou intenzitou rekuperácie.
BMW iX1 je na sériových sedemnásťpalcových kolesách obúvajúcich pneumatiky Hankook Ventus S1 evo3 s rozmerom 205/65 R17 dostatočne komfortné, pri dynamickom štýle jazdy s jemnou nedotáčavou charakteristikou. Ostré zalomenie do zákruty alebo povolenie akcelerátora na apexe však umožňuje zadnej náprave uskutočniť jemnú pretáčavú korekciu. Drobnú výhradu mám k akustickému komfortu na palube, odhlučnenie nie je také vynikajúce ako pri veľkom elektrickom iX, ale zároveň zodpovedá štandardnom danej triedy.
Funkčný interiér zaujme novým usporiadaním stredovej konzoly, tentoraz už bez otočného voliča iDrive. Ovládanie funkcií a nastavení vozidla prostredníctvom dotykovej obrazovky multimediálneho systému je vďaka rýchlemu softvéru (BMW Operating System 8) bezproblémové, spoľahlivé a svižné. Výhrady sa opäť týkajú ovládania klimatizácie, absencia hardvérových ovládačov je pre mňa neodpustiteľným ergonomickým prehreškom. Nadšenie vo mne ale nevzbudili ani fyzické ovládače na volante, obidva „joystiky“ majú relatívne ťažký chod a malú opornú plochu pre štandardnú veľkosť mužských prstov. Grafika prístrojového panelu s uhlopriečkou 10,25 palca a stredového displeja s uhlopriečkou 10,7 palca je už tradične bavorácky jednoduchá a prehľadná, mne sa to takto páči.
Spracovanie interiéru je na vysokej úrovni, kvalita použitých materiálov ale na niektorých exponovaných miestach nezodpovedá prémiovým nárokom. Napríklad plastové diely za vnútornými kľučkami už boli poškriabané, hoci testované vozidlo nemalo najazdených ani päťtisíc kilometrov, podobne samotné pádla na otváranie dverí a vnútorné madlá dverí nevzbudzovali dojem nekonečnej trvácnosti. Kontrastným programom je vyhotovenie krytov reproduktorov audio sústavy Harman/Kardon, ktoré naopak pôsobia veľmi prémiovo. Plávajúca stredová konzola je podopretá vzperou zo strany spolujazdca a pôsobí trvácnym a nevŕzgajúcim dojmom, vtipom je veľkosť uzatvárateľnej odkladacej schránky pod lakťovou opierkou; tu umiestnite maximálne malý zväzok kľúčov a diaľkové ovládanie od garáže.
Predné sedadlá majú na pomery BMW trochu nezvyklý tvar a vyhovejú najmä menej plnotučným postavám, vzadu som mal za sebou dostatok miesta nielen na kolená, ale aj nad hlavou a v oblasti ramien. Operadlá zadných sedadiel by však mohli byť trochu dlhšie, ale pre predpokladaných pasažierov detského veku sú dostatočné. Na rozdiel od verzií s výlučne spaľovacími motormi nie sú zadné sedadlá posuvné (za príplatok), ale ich operadlá môžu mať nastaviteľný sklon a sú sklopné v pomere 40:20:40.
BMW iX1 je plnohodnotným elektrickým vozidlom v obľúbenom SUV formáte a už z elektrickej verzie je zrejmý výrazný posun oproti druhej generácii modelu X1. Subjektívne bude najsilnejším kúpnym argumentom dizajn, pri správne zvolenej konfigurácii je BMW iX1 / X1 skutočne atraktívnym autom. BMW iX1 však príjemne prekvapí aj základnou cenou 54.150,- EUR, porovnateľný Volkswagen ID.4 GTX s aktuálne akciovou cenou začína na sume 57.590,- EUR. Ani celková cena testovaného vozidla 62.637,- EUR nie je šokujúco vysoká a je porovnateľná s dobre vybavenými koncernovými modelmi Volkswagenu a Škody.
BMW X1 tretej generácie ponúka mimoriadne široké portfólio pohonných jednotiek, od čisto spaľovacích motorov s pohonom predných kolies, cez mild-hybridné modely s pohonom všetkých kolies až po výkonné plug-in hybridné modely. Bavorská automobilka tak ponúka svoje najmenšie SUV veľmi širokému okruhu zákazníkov a pre tých, ktorí sú už na elektrické vozidlo pripravení je súčasťou modelového radu aj plne elektrická verzia iX1. Tá dokáže presvedčiť svojimi kvalitami najmä fanúšikov elektromobility, všetci ostatní si skutočne majú z čoho vyberať. Táto stratégia BMW si zasluhuje veľkú pochvalu.
BMW iX1 v mnohých smeroch príjemne prekvapilo a preto dúfam, že sa s modelom BMW X1, ideálne v najsilnejšej PHEV verzii stretneme aj v klasickom redakčnom teste.
Autor: Miro Vilím, Foto: BMW (Samuel Zaťko)