Výkon 300 koní a pohon všetkých kolies. Aké je nové BMW M135 xDrive? Štvrtá generácia BMW radu 1 sa predstavila v minulom roku a okamžite si získala pozornosť publika. Samozrejme, veľa kritikov sa už tradične venovalo dizajnu.
Žiadnu z predchádzajúcich generácií síce nemožno označiť za krásnu, najmenšie BMW si však vždy dokázalo nájsť dostatok kupujúcich. Za 20 rokov existencie modelového radu 1, teda od roku 2004 do predstavenia štvrtej generácie v polovici minulého roka, predala bavorská automobilka viac ako 3 milióny exemplárov.
BMW radu 1 je mimoriadne obľúbené na Starom kontinente, na európske trhy pripadá približne 80% všetkých predajov. Za rok 2024 sa pritom v Európe predalo takmer 84 tisíc exemplárov (mínus 3% oproti roku 2023). Najdôležitejšími jednotlivými trhmi sú Nemecko, Taliansko, Veľká Británia, Španielsko a Japonsko.
Novinka oproti predchodcovi narástla na dĺžku o 42 milimetrov na celkových 4.361 milimetrov, rázvor však zostal nezmenený a má hodnotu 2.670 milimetrov. Šírka novej jednotky má hodnotu 1.800 milimetrov (+1 mm), výška 1.459 milimetrov (+ 25 mm).
V porovnaní s treťou generáciou je vo všetkých smeroch rovnako veľký interiér a to vrátane základného objemu batožinového priestoru pre verzie bez mild-hybridnej technológie pohonu. Ten má hodnotu 380 litrov (po sklopení operadiel zadných sedadiel 1.200 litrov), modely 120, 123 xDrive a 120d majú základný objem batožinového priestoru len 300 litrov (po rozšírení 1.135 litrov).

Samotná automobilka priznáva, že štvrtá generácia je výrazne modernizovanou verziou tretej generácie (F40), no samostatné kódové označenie si rozhodne zaslúži. S trochou preháňania môžeme konštatovať, že BMW použilo podobný koncept ako Volkswagen v prípade modelu Golf piatej a šiestej generácie.
Cieľom bola nielen zmena portfólia pohonných jednotiek, ale aj úspora výrobných nákladov. Zatiaľ čo predchodca disponoval až tromi rôznymi typmi prevodoviek (manuálna šesťstupňová, sedemstupňová dvoj-spojková a pre silnejšie verzie osemstupňová automatická prevodovka), štvrtá generácia sa spolieha výlučne na sedemstupňovú dvoj-spojkovú prevodovku.
Viditeľná snaha o úsporu nákladov sa žiaľ prejavila aj v dizajne a materiáloch palubnej dosky, na rozdiel od generácie F40 prevažujú tvrdé plasty (najmä v strednej a spodnej časti) a absentujú hardvérové ovládače. Naopak, v porovnaní s konkurenciou veľmi dobre pôsobia výplne dverí, hoci ich odkladacie priestory nie sú čalúnené.
Na druhej strane, ani v prípade podvozkovo nekompromisnej verzie M135 xDrive sa v interiéri ani po viac ako 12 tisíc kilometroch najazdených na slovenských cestách neozývali žiadne nežiadúce zvuky. Interiér je poskladaný veľmi solídne a v porovnaní s priamou konkurenciou (ešte sa k nej vrátime na záver článku) jednoznačne pôsobí najlepším kvalitatívnym dojmom.
BMW 135 xDrive ako vrchol modelového radu
Pod prednou kapotou priečne uložený motor B48 s objemom 1.998 cm³ má oproti priamemu predchodcovi o niečo menší výkon, no dynamické parametre sú takmer rovnaké. Maximálny výkon 221 kW (300 koní) je dostupný od 5.750 do 6.500 otáčok za minútu, maximálna hodnota krútiaceho momentu 400 Nm je k dispozícii medzi 2.000 a 4.500 otáčok za minútu. Mimochodom, pre niektoré mimoeurópske trhy je maximálny výkon tohto motora a modelu až 233 kW (317 koní).
Predchodca (F40) mal maximálny výkon 225 kW (306 koní) v rozsahu od 5.000 do 6.250 otáčok za minútu a maximálna hodnota krútiaceho momentu bola až 450 Nm, dostupná v rozsahu od 1.800 do 4.500 ot/min. Zrýchlenie z nuly na 100 km/h trvalo 4,8 sekundy a maximálna rýchlosť bola 250 km/h.
Nové BMW 135 xDrive (F70) zrýchli z nuly na 100 km/h za 4,9 sekundy a maximálna rýchlosť je opäť elektronicky limitovaných 250 km/h.
Prenos výkonu na všetky štyri kolesá uspokojivo zabezpečuje sedemstupňová dvoj-spojková prevodovka (predchodca mal osemstupňový automat). V dvoj-spojkovej prevodovke je integrovaný aj mechanický samosvorný diferenciál. V automatickom režime, či už základnom alebo športovom funguje bez problémov, pri manuálnom podraďovaní však zmena prevodového stupňa trvá trochu dlhšie ako by som od dvoj-spojkovej prevodovky očakával. Trochu nepresvedčivo pôsobí režim Sport Plus v automatickom režime, ktorý bez ohľadu na snahu vodiča o manuálne odradenie udržiava otáčky na hranici 4 tisícov; reakcie na pádla sú ale lepšie. Dajme tomu, že ho viete využiť pri krátkodobej ostrej jazde (na okruhu).
Pohon všetkých kolies xDrive pripája zadnú nápravu v prípade potreby a preferencia prednej nápravy je vždy citeľná. V kombinácii s podpriemernými zimnými pneumatikami (GitiWinter W2 s rozmerom 225/40 R19) sa pri nájazde do zákruty spočiatku dostaví citeľná nedotáčavosť, zadná náprava však nakoniec auto dotlačí k apexu. Pretáčavosť dosiahnete len cieleným nahodením si auta do zákruty alebo pri prudkom ubratí akcelerátora. Aj nové BMW 135 sa napriek pohonu všetkých kolies správa ako hothatch s pohonom prednej nápravy. Nemusí to byť nevyhnutne chyba, s plne vypnutou stabilizáciou sa zadná časť ochotne stáča do zákruty a pri povrchu so zníženou priľnavosťou poskytuje pohon všetkých kolies príjemnú mieru istoty.
Po skúsenostiach s modelom BMW 128ti (F40) verím, že na dobrých športových pneumatikách sa auto bude správať podstatne lepšie. Pretáčavú zábavnosť pod plynom charakteristickú pre prvé dve generácie s pohonom zadnej nápravy, resp. pohonom všetkých kolies preferujúcim zadné kolesá však ani v takom prípade nemožno očakávať.
Je to však nevyhnutné? V cene nového M135 xDrive si záujemcovia o športovú jazdu vedia zaobstarať jazdené BMW M2 (F87) alebo novšie G42 (230i Coupé) s pohonom zadnej nápravy. Nové BMW M135 xDrive je podobne ako predchádzajúca generácia F40 určené pre zákazníkov, ktorí chcú BMW radu 1 ako vrcholný model, ale budú ho používať najmä v rámci každodenných prepravných nárokov.
Nekompromisný podvozok a neskutočné brzdy
Zameraniu vozidla však celkom nezodpovedá nekompromisne tuhý podvozok, ani za príplatok nie sú k dispozícii tlmiče s nastaviteľnou tuhosťou. Automobilka síce podvozok označuje ako adaptívny (Adaptive M Chassis, mínus 8 milimetrov oproti štandardnému podvozku), avšak zmena charakteristiky tlmenia je čisto mechanická a záleží od frekvencie kmitov tlmičov.
V prípade nami testovaného exemplára v krásnej fialovej metalíze Thundernight metallic boli jedným z prvkov príplatkovej výbavy (za príplatok 879,- EUR + príplatok za balík M Sport Pro) aj 19 palcové M Compound brzdy. V jazyku presných čísiel mali predné kotúče so štvorpiestikovými strmeňmi priemer 385 milimetrov (!), tie zadné 330 milimetrov. Brzdný účinok bol aj na nie celkom čerstvých zimných pneumatikách vynikajúci, na jeho dávkovanie som si však musel chvíľu zvykať. Opäť si myslím, že na letných pneumatikách to bude výrazne lepšie.
Pre model 135 xDrive ponúka automobilka aj balík výbavy M Technology II (príplatok 3.920,- EUR), ktorý obsahuje už spomínané lepšie brzdy a predné tlmiče s mimoriadne silnými piestnicami, hliníkové stabilizátory s optimalizovanou hmotnosťou a zvýšenou tuhosťou, prídavné pozdĺžne podpery, dodatočné odľahčovacie opatrenia a kované disky kolies so športovými pneumatikami. Súčasťou balíka sú aj ďalšie prvky (napríklad M športové sedadlá vpredu), ktoré sú ale dostupné aj ako súčasť balíka M Sport Pro, ktorý bol v cene 1.589,- súčasťou výbavy nášho auta.
Spotreba
Počasie nám neprialo, v rámci nášho testovacieho týždňa takmer neustále pršalo a teploty klesali aj výrazne pod osem stupňov. Namiesto neustáleho šantenia na kopci bola teda väčšina najazdených kilometrov tvorená bežnými jazdnými situáciami s vysokým podielom jázd v meste, prevažne v jazdnom profile Personal (v našom prípade 1 z troch, popri Sporte a Efficiency). Tomu zodpovedala aj dosiahnutá priemerná spotreba, celkový priemer podľa palubného počítača predstavoval 9,5 litra/100 km. Od výroby a po najazdení viac ako 12 tisíc kilometrov bola priemerná spotreba 9,9 litra... Naša celková priemerná spotreba tak bola približne o 1 liter menšia ako v prípade konkurencie, avšak ani pri akejkoľvek snahe sa mi nepodarilo dostať spotrebu pod priemer 8 litrov.
Konkurencia
BMW M135 xDrive (F70) vyzerá naživo lepšie ako priamy predchodca M135i xDrive (F40), stále si zachováva veľmi dobrú kvalitu spracovania interiéru, v silne zastúpenom segmente je však určené najmä pre skalných fanúšikov značky.
Hlavným konkurentom je nepochybne Mercedes-AMG A 35 4MATIC, ktorý ponúka takmer rovnaký výkon, aj podobnú techniku pohonu všetkých kolies. Mercedes na rozdiel od BMW disponuje aj v tejto dynamicky ladenej verzii mild-hybridnou technológiou, komfortnejším podvozkom a uhladenejším dizajnom.
Z nemeckej prémiovej trojice vynikne Audi S3, ktoré nielen disponuje najvyšším výkonom (333 koní), ale po facelifte má sofistikovanejší pohon všetkých kolies, ktorý umožňuje skutočne dynamickú jazdu s jemnými náznakmi pretáčavosti pod plynom.
Pochopiteľne, je tu aj Volkswagen Golf R, ktorý disponuje rovnakým pohonom ako Audi, teda poskytuje výkon 333 koní, 420 Nm a pohon všetkých kolies s „torque splitterom“.
Záver a cena
Nové BMW M135 xDrive je so svojim nekompromisným podvozkom, dvojlitrovým turbomotorom, pohonom všetkých kolies s predným samosvorným diferenciálom a výnimočnými brzdami skutočným ostrým hatchbackom starej školy a to napriek tomu, resp. práve pre to, že základom jeho platformy je primárne pohon prednej nápravy. Zároveň je to produkt prémiovej značky, ktorý svojich zákazníkov osloví aj svojimi štýlom a tradične kontroverzným dizajnom. Za seba môžem povedať, že sa mi nová Jednotka páči a to aj v tých bežných verziách, ktoré už pomaly začínam vídať aj na našich cestách.
Prekvapenia? Nádherná štvorica koncoviek výfuku si v interiéri úplne zbytočne „pomáha“ ikonickým (BMW Iconic Sounds), rozumej umelým, zvukom do reproduktorov, našťastie sa to dá vypnúť. Nepríjemným prekvapením boli niektoré funkcie nového operačného systému BMW vo verzii 9, napríklad môj osobný profil nabiehal po každom naštartovaní viac ako 10 sekúnd a základné menu je napriek novým záložkám s témami, aspoň v rámci týždenného testu, stále príliš málo intuitívne.
Nové zobrazovacie pole s 10,25 palcovým prístrojovým panelom a 10,7 palcovým displejom multimediálneho systému už poznáme z predchádzajúcich modelov, trochu prekvapujúco boli na výber len tri jazdné profily (Personal, Sport a Efficiency), ale to je možno otázka nastavení a prístupu do systému.
Prekvapením boli aj športové sedačky s elektricky nastaviteľnou šírkou bočného vedenia a to jednak komfortom a aj bočným vedením. Pekným detailom je podsvietené logo v integrovaných a veľmi pohodlných opierkach hlavy, už menej poteší masívny priemer inak dobre vyzerajúceho volantu.
Základná cena M135 xDrive začína na sume 53.600,- EUR, naša špecifikácia sa vyšplhala na výslednú sumu 64.412,- EUR s DPH. Pre porovnanie: Audi S3 začína už na cene 46.340,- EUR, nami testované vozidlo však malo výslednú cenovku až 72.856,- EUR (60.713,- EUR bez DPH, teda 72.856,- EUR ešte s 20% DPH). Mercedes-AMG A 35 4MATIC štartuje na cene 58.529,55 EUR a po krátkom čase strávenom v konfigurátore nebude problém dostať sa s výslednou cenou minimálne na úroveň „nášho“ BMW. Základná cena Volkswagenu Golf R je prekvapujúco vyššia ako v prípade Audi, menej ako 51.490,- EUR v aktuálnom cenníku neuvidíte.
K úvodom predstaveným pohonným jednotkám pribudli koncom roka do ponuky ďalšie dve verzie s novými motorizáciami.
Novým základom je BMW 116, ktoré má trojvalcový motor s objemom 1.499 cm³ s výkonom 90 kW (122 koní) dostupný od 3.900 do 6.500 ot/min. Maximum krútiaceho momentu 230 Nm je k dispozícii od 1.500 do 3.600 otáčok za minútu. Na rozdiel od rovnakého spaľovacieho motora vo verzii BMW 120 nedisponuje BMW 116 mild-hybridnou technológiou. Zrýchlenie z nuly na 100 km/h zaberie 9,8 sekundy, maximálna rýchlosť je 210 km/h. Tromfom je základná cena, nové BMW 116 môžete kúpiť už od 29.750,- EUR.
Druhou novinkou je model BMW 123 xDrive, ktorého pohon zabezpečuje dvojlitrový (1.998 cm³) turbomotor s výkonom 150 kW / 204 koní (od 5.000 do 6.500 ot./min.) a silou 320 Nm (od 1.500 do 4.000 ot/min.). S podporou mild-hybridnej technológie je systémový výkon 160 kW (218 koní) a 360 Nm. Zrýchlenie z nuly na 100 km/h je aj vďaka pohonu všetkých kolies vybavené za 6,3 sekundy, maximálna rýchlosť je 246 km/h. Základná cena tohto modelu začína na sume 40.850,- EUR, čo je o 12.750,- EUR menej ako v prípade vrcholnej verzie BMW M135 xDrive.
Ak teda nevyhnutne nepotrebujete najvýkonnejší model radu 1, verzia 123 xDrive môže byť Vašou zlatou strednou cestou. Slušné jazdné výkony doplní priaznivejšia spotreba a rozdiel v cene je znateľný. Nevýhodou mild-hybridu je výrazne menší batožinový priestor (300 vs. 380 litrov) a skutočnosť, že napriek výkonu už nejde o „hot“, ale v najlepšom prípade „warm“ hatch.
Autor: Miro Vilím, Foto: Jakub Čajko